Консультації по працевлаштуванню в Чехії та з візових питань


Оплата праці в Чехії… Що потрібно знати.

11.02.2016 16:09

   Ця стаття для тих, хто думає над тим, щоб поїхати працювати в Чехію.

  Люди по різним причинам шукають роботу за кордоном, але в більшості випадків, це вимушена міра, щоб заробити достатньо коштів, коли такої можливості нема в Україні. В більшості регіонів відчутна проблема з роботою, а якщо і вдається працевлаштуватись, то на зароблені гроші… Якщо ви згодні читати цю статтю далі, тоді, я думаю про Україну достатньо і пора переходити до основної теми. Для порівняння тільки хочу сказати,  що встановлена чеським законодавством мінімально допустима заробітна плата з 1 січня 2016 р. (згідно останніх поправок до Трудового Закону 262/2006 Зб. зак.) становить 9600 чеських крон в місяць при 40 годинному робочому тижні, тобто 58,70 чк/год. На безперервному виробництві з тризмінним режимом (37,5 годин на тиждень) годинна ставка становить 62,60 чеських крон. Це мінімальні ставки, і про це я пишу в першу чергу, по двом причинам. По перше, щоб ви мали реальну уяву, для порівняння можливостей заробляти дома і в тій же Чехії. По друге, якщо чеський роботодавець вишле вам трудовий договір і в ньому буде вказана заробітна плата нижча за мінімально встановлену, то в кращому випадку, ви отримаєте листа від Міністерства Внутрішніх Справ ЧР з вимогою заключити новий трудовий договір, який відповідає всім законним вимогам. В гіршому випадку, отримаєте відмову у видачі візи для оформлення робочої карти.

  До трудового договору також є певні вимоги відносно даних, які роботодавець повинен вказати, а саме:

1.      Дані юридичної чи фізичної особи (роботодавця), яка заключає договір.

2.      Дані про особу з якою цей трудовий договір заключається.

3.      Яку саме роботу буде виконувати працівник.

4.      Дата початку дії трудового договору.

5.      Термін, на який заключається трудовий договір.

6.      Де ця робота буде виконуватись (адреса).

7.      Тривалість робочого тижня (в годинах).

8.      Розмір заробітної плати і умови оплати (можна, як окремий додаток до труд. договору).

9.      Вимоги до працівника.

10.  Умови, при яких може бути розірваний трудовий договір і відповідальність сторін.

  У більшості випадків, розмір заробітної плати більший від мінімальної і може становити від 70 до 120 крон на годину, в залежності від типу роботи і кваліфікації робітника. Висококваліфіковані  спеціалісти і лікарі, можуть заробляти до 60000 крон в місяць (~ 2500$).

  Навіть при ставці в 75-80 крон/год, є можливість непогано заробити, якщо працювати 10-12 год в день з шестиденним робочим тижнем. Так працює більшість наших заробітчан. Не дивлячись на досить високі затрати на пакет документів і сам процес отримання робочої карти – воно того варте. Ризик звісно є, але якщо з роботодавцем все в порядку і ви правильно підготуєте документи до подачі в консульство, і самі відповідально поставитесь до цього процесу, то вірогідність отримати відмову мінімальна. Тому раджу скористатись допомогою досвідчених спеціалістів.

  Ще один нюанс, про який бажано знати тим, хто вперше їде працювати в Чехію. Відпрацювавши місяць, зарплату ви отримаєте аж на наступний місяць, десь 20-25 числа. Виходить, що вам потрібно мати з собою запас грошей на два місяці (300-400 $), або заздалегідь домовлятись про отримання авансів. В більшості випадків, роботодавці виплачують, при необхідності щотижневі аванси, в розмірі 1000-1500 крон. Але бувають випадки, коли роботодавці відмовляють в авансах. Тому й раджу це питання виясняти заздалегідь, бо воно не обов’язково буде прописане в трудовому договорі.

  А взагалі, настійливо рекомендую ознайомитись із змістом трудового договору і договору про забезпечення житлом. В першу чергу, щоб знати на яких умовах будете працювати і жити в Чехії. І крім того, при подачі документів, в консульстві вам будуть задавати питання, які стосуються договорів. Багато залежить від того, як ви будете відповідати. При найменших сумнівах, співробітник консульства має право відмовити в прийомі документів. Бувають часті випадки, коли через певний час після подачі документів, вас можуть викликати на співбесіду з консулом, яка ведеться під протокол і на чеській мові. І там знання змісту чеських документів конче потрібна. Але проходження співбесіди – це окрема тема. Єдине, що вам хочу порадити, якщо взагалі не володієте чеською мовою, краще замовте переклад документів, які вам надав чеський роботодавець. У нас можна замовити аудит всіх документів від чеського роботодавця, на відповідність всім вимогам, і переклад основних положень договорів. Це коштує не дорого, але ви набагато впевненіше будете себе почувати в консульстві і зведете до мінімуму можливість відмови у видачі візи. Можете повірити моєму досвіду.

  Що стосується ризику не отримати зароблених грошей… Такі випадки трапляються не часто. Чехи - народ досить законослухняний. Якщо ваш роботодавець фірма, чи юридична особа, в такому випадку вони не зацікавленні у виясненні стосунків з законом. Теж саме стосується і фізичних осіб-роботодавців, з якими ви офіційно заключили трудовий договір. Інший випадок, якщо ви працюєте не офіційно і термін вашого перебування обмежений типом візи, або ви взагалі незаконно знаходитесь на території Чехії, наприклад з польською візою. Ви повинні усвідомлювати чим і як ризикуєте. І ще хочу зазначити, що послуги юриста в Чехії коштують дуже дорого. І навіть, якщо ви сто разів праві, не факт, що виграєте справу проти чеського роботодавця.

  Більшість заробітчан регулярно відправляють зароблені кошти додому. Багато хто користується послугами банків, використовуючи банківські перекази типу Western Union,  Unistream… Це досить швидко і безпечно, але кожен банк бере відповідну комісію за свої послуги. Єдине, що не рекомендую – це міняти крони  на долари чи євро в чеських банках. Там завжди не вигідний курс та ще й комісія банку. Краще скористатись обмінниками, яких в Чехії достатньо.

  Дехто пересилає гроші перевізниками. Є перевізники, які за це навіть не беруть гроші, при умові, якщо ви користуєтесь їхніми послугами при поїздках Україна-Чехія-Україна. Тут все залежить, на скільки ви довіряєте водієві.

  Зважаючи на те, економіка в Чехії досить стрімко розвивається, в країні відчувають досить велику нехватку робочої сили, починаючи від некваліфікованої робочої сили на будівництвах і виробництві,  робітників промислових спеціальностей  і закінчуючи висококваліфікованими спеціалістами в медичній сфері і в сфері ІТ технологій.

 

 

—————

Назад