Ризики працевлаштування в Чехії по польській візі та шахрайські схеми.

09.03.2017 16:18

  За останні три місяці, до мене почали массово звертатись люди з таким питанням: "У мене польська віза, як з нею можна працювати в Чехії?" Я вже не одноразово писав і на сторінках соцмереж, і на сайті, та озвучував на усних консультаціях - легально працювати в Чехії можна тільки по чеській Робочій карті, або по підприємницькій візі. Другий варіант більш складніший і потребує чималий стартовий капітал. Що стосується роботи по польській візі, то в цьому випадку є один варіант - відрядження на роботу в Чехію від польської фірми. Це один з варіантів, який наші "ділки" почали використовувати в своїх шахрайських схемах. Але основна причина написання даної статті - це звернення від співвітчизників, які потрапили в біду. І чим далі, тим більше таких звернень. Більшості з них, я вже нічим не можу зарадити, бо має місце порушення закону. Сумно те, що серед таких невдах є люди, яких я попередньо консультував і попреджав про можливі наслідки. Але вони вирішили, що таке може трапититсь будь з ким, тільки не з ними. 

  Далі, я постараюсь по пунктах, в стислій формі пояснити, які варіанти найбільш ризикові, та на що потрібно звертати, щоб не потрапити в дуже неприємну ситуацію, наслідком якої можу бути штраф в розмірі до 50 000 чеських корун (біля 2000 $) та депортація на термін до п'яти років, без можливості протяом цього терміну потрапити в жодну з країн Шенгенського простору та Євросоюзу. Дані про ці порушення зберігаються в Шенгенській інформаційній системі (SIS) та Візовій інформаційній системі (VIS), на протязі 10 років.

  1. "Легалазація" польських віз в Чехії. Це є напівтіньова та незаконна форма працевлаштування в Чехії. На практиці це виглядае так: ви платите (через посередника) щомісяця 100-200$ поліції, щоб на вас, як нелегала, не звертали уваги. Але ви все одно працюєте нелегально, і в разі чого, будете нести повну відповідальність за порушення закону, з усіма витікаючими наслідками.
  2. Відрядження. Якщо польська фірма, висилає свого співробітника, який офіційно в них працює, у відрядження для роботи в Чехії, то такий працівник може працювати на території Чехії  не більше 180 днів на протязі року. Варіант не поганий. Але більшість польських фірм, які цим займаються, фіктивні. Їх відкривають наші співвітчизники, тільки з однією метою - штампувати відрядження, навіть не маючи офіційного договору з чеською фірмою. Наші люди вірять, що польська фірма офіційно існує (до певного часу, так і є), платять гроші за оформлення і їдуть працювати, думаючи, що у них на руках документ, який дає їм таке право. Але в 95% польська фірма зникає, набравши чималу кількість людей і отримавши з кожного чималу суму. Не так давно до мене звернулись люди, яких обіцяли працевлаштувати за такою схемою. Ціна питання була 300$. Щоб не було сумнівів, платіж було розділено на дві частини. Перші 150$ оплачувалось відразу, а друга частина в Чехії, вже на робочому місці на підприємстві...  У Львові, кожному з членів групи вручили польські візи і страхові поліси. Інші документи обіцяли віддати в Чехії. В підсумку виявилось, що замість підприємства їх вивезли в лісополосу, обрізати гілки, відібравши 150$. На протести відповіли, що в робітників нема вибору, бо вони все одно в Чехії не легально. Одні втекли, а декілька залишились працювати, не маючи грошей на повернення додому. Таких прикладів можу навести безліч. Якщо вже потрапили в подібну ситуацію, раджу звернутись в поліцію. Якщо поясните, що вас обіцяли офіційно працевлаштувати і ви стали жертвами обману, а грошей для повернення на батьківщину у вас нема, в Міграційній поліції відкриють вам виїздну візу на 30 днів, що ви могли заробити кошти на повернення додому. Таким чином, ви вигнетесь депортації і штрафу, і ваше пребування в Чехії буде легальним на протязі 30 днів. До того ж, поліція почне розслідування відносно осіб, жертвами яких ви стали.