Консультації по працевлаштуванню в Чехії та з візових питань


Роз'яснення до змін в Законі 326/1999 "Про перебування іноземців на території Чеської республіки".

10.08.2019 11:54

  У всіх бажаючих працювати в Чехії, так само як і в тих, хто там вже працює, зміни в Законі 326/1999 "Про перебування іноземців на території Чеської республіки", який зараз замінено Законом 176/2019, викликало безліч питань та паніку. Для початку хочу пояснити, що при працевлаштуванні і будь яких трудових відносинах, включаючи й іноземців, як роботодавець, так і працівник, керуються трудовим законодавством ЧР. Не має значення, чи це дрібний приватний підприємець, чи міжнародна корпорація - винятків не має, так як закон для всіх один. Той факт, що деякі роботодавці використовують не знання законів робітниками в своїх інтересах - це вже окрема тема, яку ми піднімемо згодом, в іншій статті блогу.

  В загальних рисах, всі знають які "больові зони" зачепила новела закону, але всім цікава конкретика і всі крапки над "І". Ті з вас, хто на відповідному рівні володіє чеською мовою, можуть ознайомитись з повною актуальною версією закону за цим посиланням. Для всіх інших, нижче буде дано роз'яснення до всіх нововведень, які стосуються робочих карт.

  Знаю, що більшість з вас цікавить питання зміни роботодавця, але є цікаві моменти, які бажано знати перед тим, як будете працевлаштовуватись. То ж, давайе по порядку.

  Державий проект Чеської республіки "Україна", в першу чергу передбачає пряме працевлаштування до роботодавця, без необхідності вдаватись до послуг так званих "посередників". Але не виключає можливість працевлаштуватись через агентури праці. Прошу не плутати із зміною роботодавця, бо зміна роботодавця на агентуру законом не передбачена. Тобто предбачена в тому плані, що такий варіант не можливий. Для того, щоб оформити робочу карту, працевлаштовуючись через агентуру праці, до стандартного пакету документів додається заява, яку можна скачати тут. В цій заяві вказується, яка агентура вас працевлаштовує і де та який період ви будете працювати. Всі пункти мають бути заповнені, в інакшому випадку, заява буде Міністерством внутрішніх справ проігнорована. Я думаю, наслідки зрозумілі.

  Тепер вже стосовно питання зміни роботодавця. Якщо коротко, то поза режимом змінити роботодавця можна тільки через 6 місяців після отримання робочої карти. По режиму "Україна", тільки після закінчення терміну дії робочої карти у попереднього роботодавця, якщо урядовою програмою не передбачені інші можливості. З 1.09.2019 внесено поправку до урядової програми, яка дає можливість тим, хто працевлаштовувався по режиму Україна міняти роботодавця, відпрацювавши 6 місяців. Але в обох випадках, заява на зміну роботодвця має бути подана не пізніше 30 днів до прередбаченої зміни. Це не стосується іноземців, які мають вільний доступ до ринку праці. Вони мають повідомити про зміну родотодавця до 3 днів. 

  Заява має подаватись на державою схваленому формулярі. В даному формулярі необхідно вказати такі дані: Ім'я та прізвище, рік народження, громадянство, що саме буде змінюватись, дані майбутнього роботодавця, включаючи номеру телефону, інформація що до участі сучасного та майбутнього роботодавців у програмі "Режим Україна", дані про майбутню робочу позицію вказані в реєстрі Уряду праці, стосовно робочих позицій, для заявників-власників робочої карти та точну дату, коли настане зміна роботодавця. Далі потрібо додати підтвердження, що трудові відносини з теперішнім роботодавцем ще тривають, або документ, який підтверджує дату закінчення трудових відносин, трудовий договір на нову робочу позицію, яка обов'язково має бути зареєстрована в єдиній базі даних Уряду праці ЧР для власників робочої карти і заяву майбутнього роботодавця, що кандидат на робочу позицію має відповідну кваліфікацію для отримання роботи.

  Найбільший ажиотаж викликала новина, що неможливо буде змінити роботодвця, якщо кандидат на посаду працевлаштувався через урядову програму "Режим Україна". Як я вже згадував на початку статті, дане питання регулює Трудове законодавство Чеської республіки. В деяких випадках, згідно законодавству, змінити роботодавця можливо до закінчення терміну дії робочої карти. Основні з них вказані нижче. В даному випадку посилаємось на §52 a) - e) та §56 Трудового законоддавства ЧР.

Змінити роботодавця можливо, якщо:

  1. Роботодавець або один з його підрозділів закінчує свою діяльність.
  2. Роботодавець, або один з його підрозділів змінює місце розташування, чим знеможливлює вам в нього працювати.
  3. У виадку, якщо в зв'язку з реструктуризацією, зміною технічного оснащення і відповідного скорочення штату працівників, чи зміною ситуації на ринку праці, роботодавець не має можливості надалі працевлаштовувати даного робітника.
  4. У випадку, якщо згідно заключення лікаря, або за рішенням судових органів, які вивчили лікарське заключення, даний робітник не може виконувати роботу на даному виробництві і роботодавець не в змозі забезпечити роботою, яка не буде шкодити здоров'ю.
  5. У випадку, якщо згідно заключення лікаря або установи охорони здоров'я, чи за рішенням судових органів, які ознайомились і  вивчили лікарське заключення, робітник довгостроково позбувся можливості працювати в даній сфері.
  6. У випадку, якщо згідно заключення лікаря або установи охорони здоров'я, чи за рішенням судових органів, які ознайомились і  вивчили лікарське заключення робітник не може надалі виконувати свої робочі обов'язки без негативних наслідків для власного здоров'я і роботодавець не зміг протягом 15 робочих днів забезпечити робітника роботою, яку б він міг з оглядом на свій стан здоров'я виконувати.
  7. У випадку, якщо роботодавець не виплатив заробітну плату, або будь яку її частину в термін, який перевищив 15 днів від встановленого терміну виплати (§141 частина 1).

      Більшість з вас вже знають про ще одне нововведення в законі про адміністративні збори. Консульський збір при оформленні робочої карти, синьої карти, довгострокового перебування, становить 2500,00- Kč (орієнтовно 97-98 €).

  В даній статті я не торкався інших змін в законі, стосовно студентських віз, працевлаштування лікарів то що. Це теми для майбутніх статей. То ж слідкуйте за блогом. Буду вдячний, якщо будуть пропозиції тем, які вас ціавлять. Також хочу нагадати. що ми виплачуємо гонорар за цікаві статті для блогу в розмірі 10-30 €. І це не кінцева сума. Статті публікуються, тільки з письмового дозволу автора, чим дотримується Європейське законодавство авторських прав.

 Для тих, хто прочитав дану статтю, є можливість замовити індивідуальну консультацію, тривалістю до 30 хв. всього за 15,0 € (повна вартітсть, від 30,0 €). 

 

 

—————

Назад