Апостиль, або суперлегалізація документів.

22.01.2016 16:56

  Досить часто, при подачі документів в консульство, на деякі з них вимагається суперлегалізація, або проставлення апостиля. Особливо це стосується документів, виданих починаючи з 1991 року. 

  З 20 листопада 2015 року Постановою Кабінету Міністрів України запроваджено електронний реєстр апостилів. Документ для проставлення електронного апостиля можна подати до будь якого відділу Державної Реєстрації Актів Цивільного Стану (ДРАЦС), незалежно від місця його видачі. Це суттєво спрощує процедуру суперлегалізації і робить її на багато доступнішою по ціні.

  До відділів ДРАЦС для проставлення апостиля можна подавати такі документи:

  • документи видані органами ДРАЦС (свідоцтва та витяги);
  • документи, що оформляються нотаріусом;
  • рішення судів та ухвалу суду;
  • документи про державну реєстрцію бізнесу.

  Плата за проставлення апостиля складає 51 грн. державного мита за один документ, плюс комісія банку.

  Апостиль - спеціальний штамп, який, відповідно до Гаазької конвенції 1961 р., ставиться на офіційних документах, що надходять від держав - учасниць Конвенції. 

Апостиль звільняє ці документи від необхідності дипломатичної чи консульської легалізації. Він засвідчує справжність підпису особи під документом і справжність печатки або штампа, якими скріплено відповідний документ (ст. 5 Конвенції). 

Офіційними документами, за Конвенцією, є, зокрема: документи, які надходять з нотаріату, адміністративних і судових органів; свідоцтва про реєстрацію актів громадянського стану; документи, що надходять від органу або посадової особи, які підлягають юрисдикції держави і підпис на яких може бути засвідчений шляхом апостиля без попереднього засвідчення підпису нотаріусом. 

Апостиль повинен відповідати зразку, що додається до Конвенції, і може бути складений офіційною мовою органу, який видає його.

В Україні апостиль проставляється трьома органами влади:

- Мін’юст (нотаріальні, судові документи,акти цивільного стану, інформація з ЄДР);

- Міністерство освіти і науки (документи про освіту);

- Міністерство закордонних справ (виписка про судимість, довідка про фінансову спроможність, інші офіційні документи).

В листопаді цього року лише МЮ запроваджується видача електронного апостиля.